Práce padá na zem sama a Marksová utrácí za rekvalifikace (1/3)

Za zbytečné rekvalifikační kurzy, vytvářející falešnou iluzi, že jejich absolventi si i nad 50 let lehce najdou práci, stát vyhodil stovky milionů korun. Přitom na veřejně prospěšné práce peníze radnicím chybí...

S tzv. chodníkovým zákonem vznikla radnicím místo majitelů okolních nemovitostí od roku 2009 povinnost provádět zimní údržbu chodníků. Radnicím kvůli tomu chybí peníze na úklid cest ostatních, třeba v parcích. Před zimním obdobím tam proto umísťují tabulky, že "cesty nebudou udržovány" a chůze bude na vlastní nebezpečí. Komunální politikové (přes svoje líbivá hesla loňských voleb, jak se o občany budou pěkně starat!), zase všem natvrdo vzkazují: "Vznášejte se! Na zimní údržbu cest nemáme peníze ani lidi"! Viz osmd.cz/chodnikovy-zakon-1404036190.html

Zneužívání sociálních dávek způsobem "kdy pracující veslují a nepřizpůsobiví se vezou" vládám pravice vadilo (systém zásluhovosti pro nárok na dávky chtěl zavést už ministr Kalousek!), ale žádná je omezit nedokázala. K tomu, aby sociální dávky mohla nechat z 95 procent jako zbytečné zákonem (pouze však pro ty, kteří ještě nikdy jako práceschopní nepracovali!) zrušit, musela by nekoncepční sociálně demokratická ministryně práce a sociálních věcí Marksová zrušit i zbytečné rekvalifikace (školicí agentury připravit o lukrativní výdělky) a peníze na ně určené, spolu s penězi dalšími "přesunout" radnicím na veřejně prospěšné práce. Aby při celoroční údržbě veřejných prostranství (kde půl roku roste tráva a plevel, na podzim padá listí a v zimě sníh), na kterou žádné vzdělání není potřeba, mohly za minimální mzdu ihned zaměstnat všechny dlouholeté pobírače sociálních dávek, ke kterým patří hlavně asi 180 tisíc nikdy nepracujících Romů. Konečně by nemohli tvrdit, že jsou v přístupu k práci diskriminováni a dostali jako nevzdělaní či dokonce bez ukončené základní školy odpověď na otázku: "Proč jim stát nedá práci?".

Když se z 556 tisíc nezaměstnaných odečte 180 tisíc nepracujících Romů, zbývá 376 tisíc. Podle údajů MPSV počet nezaměstnaných nad 50 let činí od roku 2013 trvale 26 procent (což ze 376 tisíc je 97.760 osob). U nich lze předpokládat, že v minulosti zřejmě už asi 20 let pracovali a do systému zdravotního, sociálního a důchodového pojištění již přispěli. Mnohým přesto hrozí, že pro neodpracované roky - letos je potřeba 31 let - jim nárok na důchod nevznikne (Úřad práce hradí dlouhodobě nezaměstnaným 80 procent hodnoty důchodového pojištění max. 3 roky!). Aby neživořili na dávkách životního minima, měli by dostat přednostní možnost až k datu odchodu do starobního důchodu pracovat pro svou obec "na údržbě zeleně" za aspoň minimální mzdu.   

Nefunkční Úřady práce jako jen další statistické úřady místo toho, aby podle svého názvu navázaly kontakty s personalisty zaměstnavatelů a vhodné uchazeče jim doporučovaly, v drahých kurzech uchazeče učí, jak si na PC napsat CV a mailem je posílat zaměstnavatelům. Při přijetí do evidence nezaměstnaní vypisují formulář se slibným názvem "Žádost o zprostředkování zaměstnání", ale práci si musí shánět sami!! Pod pojmem "zprostředkování" poskytují Úřady práce totiž pouze jen dost směšnou službu, kterou je "vyhledávání vhodného zaměstnání, poradenství a poskytování informací o pracovních příležitostech". Viz portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch       Rozpaky platí i pro rekvalifikace. Proč by si měli třeba majitelé hotelů a restaurací vybírat právě z nedávno ještě klempířů či zedníků (co se rozhodli díky zájmu o vaření po letech práce venku změnit profesi a zbytek pracovního života strávit v teple kuchyní, a kteří se nyní kvůli tomu po tříměsíčním kurzu stali rekvalifikovanými kuchaři!), když mají na výběr ze stovek a tisíců nezaměstnaných vyučených kuchařů s dvacetiletou praxí??

O morálních kvalitách pracovníků ve věku nad 50 let mluví ministerstva práce a sociálních věcí všech vlád ČR na adresu zaměstnavatelů dlouho, ale snažení úředníků, kteří ve výrobě nepracovali, je marné. Majitelé montoven požadující přirozenou tělesnou svižnost se schopností sebou náležitě mrskat (asi tak rychle, jako ve filmu "Moderní doba" z roku 1936 utahoval šrouby na běžícím pásu Chaplin), zcela určitě nestojí o pracovníky, kteří musí třikrát týdně zajít k lékaři, pro cévní a kloubní choroby nevydrží 11 hodin vestoje, musí se každé 2 hodiny najíst, napít a odskočit si na WC či špatně vidí, rozhodně nejsou těmi, se kterými by převážně německé montovny měly zrovna chuť vytvářet u nás ve třísměnném provozu svůj hospodářský zázrak, neboť pro tyto účely jsou zájemci o práci nad 50 let již přirozeně staří, neschopní a nepoužitelní.

Premiér Sobotka, (který nezaměstnaný a bez peněz nikdy nebyl), nejenže fungující stát budovat ještě nezačal, budovat jej nikdy ani nezačne. Přestože se neustále tváří, že má jasno, vůbec neví jak!! U nás, kde ročně získá novou práci pouze pár tisíc lidí - a současně ten stejný počet je propuštěn (kde žádná vyšší zaměstnanost, aby neohrozila pracovní trh průmyslu a obchodu bohatých zemí EU, v plánu zatím výhledově opravdu není!!), bude ČR řešit svou nezaměstnanost dosavadním způsobem nejméně dalších 100 let.

 

 

                                                                                                                                            

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Šindelář | pondělí 2.3.2015 9:55 | karma článku: 32,02 | přečteno: 1151x